T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İZMİR / ALİAĞA - Gazi Ortaokulu

Eko Okul Projesi

 

EKO-OKULLAR PROGRAMI:

  Eko-Okullar Programı ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını, çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adım‘ da etkin rol almak için yönlendirilirler. Dolayısıyla eko-okullar, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almış olurlar.

Program, çevre için yapılan bütünsel bir okul faaliyetini kapsar ve uygulandığı okullardaki başarısı, okul müdürü başta olmak üzere okul idaresinin ve öğretmenlerinin ilgisine bağlıdır. Eko-Okullar programındaki en önemli ve bütünleştirici etken ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerini geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar.

HEM BİR PROGRAM HEM BİR ÖDÜL PLANI:

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. YEŞİL BAYRAK, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir Eko-Etikettir . Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir.

Okulumuz “EKO-OKULLAR” programına 2009 yılından beri katılım sağlamaktadır. 2009-2011 yılları arasında

“ÇÖP-ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜM” konularında çalışmalar yaparak  “YEŞİL BAYRAK” ödülünü kazanmış bulunmaktayız. 2011 yılından itibaren de “ENERJİ” konusu ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Eko-Okullar programı çalışmalarımız, dört yıldır okulumuzda Koordinatör öğretmenimiz Yurdanur BARAN ve Eko-Tim öğrencilerimizin önderliğinde; tüm okul idareci, öğretmen, öğrencilerimiz, velilerimiz ve çalışanlarımız ile birlikte el ele yürütülmektedir.

 Eko-Okul İlkemiz;   “ENERJİNİ BOŞA HARCAMA; ENERJİN KALSIN YARINA..! “


Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 11.03.2013 - Güncelleme: 28.02.2018 15:26 - Görüntülenme: 2850
  Beğen | 0  kişi beğendi